تاریخ انتشار : 08 آبان 97
نویسنده : مرتضی دانا
بازدید کننده : 0

چگونه اپلای کنیم؟

فرآیند اپلای برای دانشگاه ها ممکن است به نظر بسیار دلهره آور باشد. کارهای بسیاری باید انجام شود تا این فرآیند تکمیل شود. اما در حقیقت این فرآیند چندان سخت نیست و تنها انجام یک سری اقدامات در مراحل مختلف است که از پیش نیز تعریف شده اند.

در این مطلب ما سعی خواهیم کرد تا شما را هر چه بیشتر با فرآیند اپلای آشنا کنیم و مراحل مختلف و اقدامات مورد نیاز برای گرفتن اپلای به دانشگاه مورد نظر خود را برای شما شرح دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما باشید تا هرچه بیشتر با اپلای و فرآیند اجرایی آن از آغاز تا انتها آشنا شوید.

پیش از شروع بیایید ابتدا نگاهی به خود اپلای بیاندازیم و تعریف اپلای را کمی باز کنیم.

 

 

اپلای چیست؟

بسیاری از دانشجویان ایرانی پس از فارغ التحصیل شدن در مقطع خود به فکر تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور می افتند. مسلما شما نیز که در حال مطالعه این مطلب هستید از این قاعده مستثنا نیستید و میخواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

اپلای(Apply) یا درخواست پذیرش، به مجموعه اقداماتی گفته میشود که منجر به دریافت پذیرش تحصیلی (Admission) از دانشگاه های خارج از کشور شود. به طور عمومی حتی به مراحل بعد از ادمیشن یا دریافت پذیرش از دانشگاه، مثل دریافت فرم های مربوط به ویزا، تعیین وقت سفارت و اقدامات مربوط به درخواست ویزا و تهیه بلیط هواپیما نیز اپلای گفته میشود. به کسی که اپلای میکند نیز متقاضی دریافت پذیرش یا Applicant گفته میشود.

حال که با مفهوم اپلای و اپلیکیشن آشنا شدید میتوانید بهتر مطالب این پست را درک کنید.

 

 

فرآیند اپلای

به طور کلی فرآیند اپلای شامل یک زنجیره اقدامات شامل انتخاب دانشگاه های مورد نظر، آماده سازی رزومه و انگیزه نامه و نوشتن درخواست اپلای و انتظار است. در زمینه انتظار کمکی از کسی ساخته نیست و شما خواه ناخواه باید این انتظار را بکشید که مسلما انتظار خوشایندی نیز نخواهد بود. اما مطمئن باشید هیچ گاه از صبر کردن ضرر نخواهید کرد پس مهمترین بخش فرآیند اپلای انتظار است و شما باید در طول این انتظار خونسرد باشید.

مراحل فرآیند اپلای

حتما اولین سوال شما این است که از کجا باید شروع کنم یا چگونه به دانشگاه هایی در کشورهای مختلف اپلای کنم؟ فرآیند اپلای با توجه به کشور انتخابی شما متفاوت خواهد بود و پیدا کردن اقدامات لازم برای انجام همیشه یکسان و ساده نخواهد بود.

اما نگران نباشید! در این مطلب سعی ما بر این خواهد بود تا تمام اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان بگذاریم.

شروع فرآیند اپلای

انتخاب محل تحصیل همیشه کار ساده ای نیست. شما باید جوانب مختلفی چون توان مالی خود، روحیات اجتماعی خود، آب و هوای کشور مقصد ، هزینه های تحصیلی و زندگی ، چشم انداز آتی رشته تحصیلی خود (امکان پیدا کردن شغل پس از فارغ التحصیلی)، زبان محلی و امنیت و رفاه کلی خود در کشور مقصد را بسنجید.

همچنین شما باید به نوع زندگی خود در طول تحصیل نیز بیاندیشید.  حتما مطمئن شوید که انتخاب های نهایی شما به خوبی با علایق و شخصیت شما سازگارند تا بتوانید با علاقه و انرژی هرچه بیشتر در کشور مقصد به تحصیل خود ادامه دهید.

زمانی که شما به گزینه هایی برای مکان تحصیل خود رسیدید زمان آن فرا رسیده است که یک برنامه و دانشگاه را برای خود برگزینید. شما میتوانید با جستجویی ساده در اینترنت  یک بررسی اجمالی روی دانشگاه های کشور مورد نظر خود انجام دهید. کافیست نام دانشگاه ها را در گوگل جستجو کنید و سپس موسسات برتر در رشته مورد نظر خود را بیابید.

گام بعدی در فرآیند اپلای نگاه دقیق تر به گرایش های عرضه شده توسط دانشگاه مورد نظرتان است تا مطمئن شوید که با هدف و علاقه شما سازگارند. همچنین شما باید در این مرحله مدارک مورد نیاز برای اپلای و هزینه های مورد نیاز را نیز بررسی کنید و شهر دانشگاه مورد نظر و زندگی دانشجویی در آن را نیز بررسی نمایید.

برنامه ریزی برای اپلای

زمانی که شما یک لیست از دانشگاه های مورد نظر برای اپلای آماده کردید باید شروع به برنامه ریزی برای اپلای کنید. برنامه ریزی برای اپلای بسته به دانشگاه ، کشور و سطح تحصیلی مدنظر شما متفاوت خواهد بود اما به طور عمومی هر موسسه جزئیات کاملی از چگونگی ثبت درخواست اپلای را در سایت رسمی خود قرار میدهد و شما میتوانید این جزئیات را مطالعه کنید.

در برخی موارد دانشجوی متقاضی خارجی میبایست فرآیند دو مرحله ای برای اپلای طی کند بدین معنی که یک درخواست به دانشگاه مورد نظر فرستاده و درخواستی دیگر نیز باید به دانشکده زیر مجموعه که رشته مورد نظر دانشجو در آن تدریس میشود ارسال نماید.این موضوع نیز به طور واضح در سایت رسمی دانشگاه مورد نظر شما اطلاع رسانی شده است.

شرایط ورود

شرایط مورد نیاز برای ورود به دانشگاه ها به طور قابل ملاحظه ای میان دانشگاه های مختلف فرق میکند پس پیش از هر اقدامی برای اپلای مطمئن شوید که گام هایی که توسط موسسه و دانشگاه مورد نظر اعلام شده است را به طور کامل بررسی کرده باشید.

اما به طور خلاصه اگر شما برای مقطع کارشناسی اقدام به اپلای میکنید باید مدارکی ارائه کنید که ثابت کند شما تحصیلات متوسطه خود را با یک استاندارد که مطابق با نمرات مورد نیاز برای دانشگاه مورد نظر میباشد گذرانده اید. (برای مثال مدرک دیپلم و ریز نمرات پیش دانشگاهی و دوره متوسطه خود) برای مقطع کارشناسی ارشد نیز به همین ترتیب شما نیاز دارید تا مدارک کارشناسی خود را برای دانشگاه مقصد ارسال نمایید.

بسته به رشته مورد نظر شما ممکن است نیاز به مطالعه یک سری از موضوعات خاص را داشته باشید تا آمادگی لازم برای تحصیل را کسب کنید، اگر مطمئن نیستید که آیا شرایط تحصیلی شما پذیرفته میشود با اداره پذیرش دانشگاه مکاتبه داشته باشید و از آنها سوال کنید.

همچنین شما برای ادامه تحصیل نیاز به گذراندن آزمون هایی نیز خواهید داشت. این آزمون ها هم بسته به شرایط شما و دانشگاه مقصد متفاوت است اما این آزمون ها عمدتا شامل آزمون های زبان همانند تافل و آیلتس، آزمون های استاندارد(همانند SAT و GRE) و یا آزمون اختصاصی دانشگاه میشوند.

پس از گذراندن تمامی این مراحل و آماده سازی مدارک مورد نظر دانشگاه شما تنها کافیست این مدارک را برای کمیته پذیرش دانشگاه های مورد نظر بفرستید و منتظر پاسخ آن ها بمانید. نا گفته نماند که یکی از راه های ساده سازی فرآیند پذیرش در دانشگاه ها خارجی یافتن ایمیل اساتید رده بالای دانشگاه مورد نظر در رشته خود و مکاتبه مستقیم با خود استاد است تا نظر وی را جلب کنید و از او برای گرفتن پذیرش در دانشگاه کمک بگیرید.

پس دست به کار شوید و هر چه زودتر کشور و دانشگاه خود برای ادامه تحصیل را انتخاب کنید.

امیدوارم این مطلب به شما کمک کافی کرده باشد.