تاریخ انتشار : 12 اسفند 96
نویسنده : سید محمد سعید عربی
بازدید کننده : 0

چگونه یک رزومه تحصیلی قوی بنویسیم؟ (قسمت اول)

هر دانشگاهی برای این که متوجه بشود متقاضی تحصیل در رشته و دانشگاه مقصد، از چه قابلیت ها و توان مندی هایی برخوردار است، از وی میخواهد تا به صورت الکترونیکی یا مکتوب، رزومه خود را به دانشگاه ارسال کند. در این روزمه، متقاضی درباره تحصیلات، قابلیت ها، تجارب علمی و عملی و هم چنین دوره ها و آموزش هایی که مرتبط یا غیر مرتبط با کار تخصصی خود گذرانده، صحبت می کند. از طریق این رزومه ۱ یا ۲ صفحه ای می توان این موضوع را متوجه شد که این دانشجو، از چه سطح سواد، تجربه، آگاهی و درک لازم برای ادامه تحصیل در مقطع مورد تقاضای خود برخوردار است چرا که رزومه، بیانی هست شفاف از آن چه هست و نه آن چه که خواهد بود. در دانشگاه های خارج از کشور، معمولا کورس هایی با نام how to write a resume برگزار می شود که دانشجویان را با نوشتن یک CV خوب و مفید آشنا می کند. حتی اگر در ایران چنین دوره ای را طی نکردید، نگران نباشید. سایت ها و فایل های ویدئویی زیادی هست که بتوانید مطالعه کنید و ادامه بحث نیز به شما کمک می کند تا رزومه خوبی را تالیف کنید و به عنوان یکی از مهم ترین مدارک خود جهت اپلای، استفاده کنید. همان طور که گفتیم، این قسمت به ارائه نکاتی درباره نوشتن یک رزومه خوب می پردازد.

چه نکاتی در رزومه نباید باشد؟

رزومه، شناسنامه شما هست. با رزومه می شود فهمید که شما، چه تحصیلاتی را گذراندید و چه سابقه کاری و عملی دارید و از چه قابلیت ها و توان مندی های علمی، هنری، ورزشی و امثالهم برخوردار هستید. یعنی در رزومه، نباید موارد زیر ارائه شود:
1. آرزوهای شما از تحصیل و زندگی در داخل یا خارج از کشور
2. دوره ها و آموزش هایی که قصد دارید در آینده ببینید
3. اهداف شما برای تحصیل در آینده
4. توضیحاتی تکمیلی درباره مقالات، دوره ها، پایان نامه‌ها و شرکت‌ها و موسساتی که فعال بودید
5. اطلاعات شخصی و خانوادگی
6. مسائل نژادی و مذهبی و عقیدتی.
در واقع شش نکته فوق الذکر، باید در اسناد و مدارک دیگری که بعدا ذکر می کنیم، اشاره شود. پس، رزومه، در ۱ یا ۲ صفحه، بیانگر وضعیت حال و گذشته شما هست و می کوشد تا به خواننده این مساله را منعکس کند که فردی که قرار هست برای کار یا تحصیل یا تحقیق یا هر چیز دیگری استخدام یا پذیرفته شود، از چه قابلیت های بالقوه و بالفعلی برخوردار هست. به هر حال، رزومه باید درست نگارش شود تا فرد یا افرادی که آن را مطالعه می کنند را مشتاق MOTIVATE کند تا صاحب این رزومه را برای مصاحبه استخدامی، شغلی، تحصیلی و امثالهم، فراخوان کنند. رزومه ای که جذابیت نداشته باشد و اشکالات نگارشی داشته باشد، معمولا در سیل رزومه های درخواستی، حرفی برای گفتن نخواهد داشت. به این موضوع توجه کنید که رزومه باید جذاب باشد. بنابراین، وقتی رزومه شما خوانده می شود، باید درک درستی به خواننده درباره توان مندی های شما درباره موضوعی که قصد اپلای دارید بدهد. اگر برای شغل خاصی رزومه می دهید، باید این رزومه را در راستای شغل مربوطه تالیف کنید. اگر برای پذیرش دانشگاهی در رشته و تخصص خاصی ارائه می کنید، باید سعی کنید این رزومه، مواردی که خیلی مربوط به این رشته و دانشگاه هست و در تجربه قبلی شما تا حدودی قرار داشته، پشتیبانی و کاور کند. پس، همان طور که ملاحظه می کنید، برای افزایش اثربخش رزومه شما برای هدفی که در دستور کار دارید، نوشتن یک رزومه و ارائه آن برای هر کاری، مطلوب نیست و جوابگوی نیاز شما نمی باشد.

 

فرق رزومه (CV) یا انگیزه نامه(SOP) چیست؟

بعضی ها، انگیزه نامه را که یکی از مدارک مورد نیاز برای اپلای می باشد، با رزومه اشتباه می گیرند. انگیزه نامه(STATEMENT OF PORPOSE) به این موضوع اشاره دارد که شما قصد دارید در آینده چه کاری را انجام دهید و تجربه قبلی و آموزشی که قصد دارید ببینید، چه کمکی به شما در نیل به این هدف خواهد کرد. بیانیه ای برای ماموریت های آینده و چشم اندازی برای جایی هست که قصد دارید باشید. اما رزومه، در واقع به گذشته شما اشاره دارد و آن چه که هستید، نه آن چه و آن جایی که فکر می کنید خواهید بود. این تفاوت را توجه کنید. رزومه در واقع نگاهی است اجمالی به قابلیت های شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک شما و بیان گر بخشی از توان مندی های علمی و تجربی شما در زمینه های گوناگون می باشد. از طریق رزومه یک فرد می توان تشخیص داد که این شخص در زمینه ای که قصد تحصیل یا کار در آینده دارد، از چه پتانسیل هایی برخوردار است و در چه حوزه هایی تبحر بیش تری دارد. دانشگاه UCLA، درباره تفاوت های رزومه و بیانیه هدف، توضیحات خوبی داده است که بهتر است این فایل را دانلود و مطالعه کنید. مثلا، فردی که مهندسی متالوژی خوانده و برخی از دوره های مهندسی بین المللی جوش را گذرانده است و تجربه جوشکاری و بازرسی فنی جوش دارد، رزومه مناسبی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای متالوژی، مهندسی مکانیک و رشته های مربوطه دارد و حتی برای استخدام شغلی نیز، برای کارهای مربوطه با این تخصص، رزومه و قابلیت های تکنیکی لازم را دارا هست. یا اگر فردی که لیسانس مدیریت صنعتی و دارنده مدرک مدیریت پروژه بین المللی (IPM) هست و به برخی از نرم افزارهای کنترل پروژه تسلط دارد، فرد مناسبی برای فعالیت در دفتر مدیریت پروژه با رویکرد داخلی و بین المللی می باشد. هم چنین این فرد می تواند در صورت دارا بودن شرایط دیگر، کاندیدای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته های مدیریت صنعتی یا مهندسی صنایع باشد. در واقع رزومه خوب، سخنگوی کاغذی قابلیت ها و توان مندی های شماست که ظرف چند دقیقه، قابلیت های شما را به تصویر می کشد. این قضیه درک خوبی را در ذهن خواننده روزمه ایجاد می کند و به طرف می گوید که تا چه اندازه شما با موقعیتی که دنبالش هستید، نزدیک خواهید بود. بنابراین اهمیت نوشتن یک روزمه خوب و اثربخش در فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی و بورس های تخصصی از دانشگاه های خارچ از کشور به ویژه اروپا و آمریکای شمالی بر کسی پوشیده نیست. امیدواریم این گفتار بتواند راهنمای خوبی برای نوشتن رزومه خوب و مفید باشد.
سایت هایی برای نوشتن رزومه خوب
سایت های زیادی در اینترنت برای آموزش اصول رزومه نویسی راه اندازی شده است که می توان به پرتال هایی چون
• www.resume-now.com
• www.livecareer.com
• www.resume.com
اشاره داشت. البته مانند این پرتال ها، سایت های زیادی برای آموزش رزومه نویسی و دریافت مشاوره وجود دارد که می توانید در اینترنت مشاهده کنید. به این موضوع باید توجه داشته باشید که به دلیل ان که بسیاری از پذیرش هاس تحصیلی در دانشگاه های کشورهای اروپایی، مصاحبه مقدماتی قبل از اعلام نتایچ پذیرش ندارند و تنها ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان و ارزشیابی پرونده ارسالی آن ها ملاک سنجش توانایی متقاضیان می باشد، همواره یک رزومه خوب می تواند به بهترین شکل ممکن، منعکس کننده فوری قابلیت های فردی و اجتماعی شما به مخاطبان باشد. البته باید اشاره کرد که دانشگاه های امریکای شمالی، معمولا پس از بررسی رزومه متقاضیان مستعد، با آن ها ترتیب یک مصاحبه اینترنتی از طریق skype را می دهند. پس اگر شما بتوانید دانشگاه را به یک مصاحبه اسکایپی ترغیب کنید، شانس پذیرش شما بالا خواهد بود. این شانس راباید از طریق یک رزومه کاربردی وترغیب کننده،ارتقا بدهید.

 

همانطورکه در عکس بالا مشاهده می کنید، سایت livecareer.com‌ درواقع یک پرتال برای ساختن رزومه می باشد که البته تخصصی نیست و به عنوان شروع کار طراحی و نگارش رزومه، توصیه می شود. این سایت، امکاناتی را برای مخاطبان در اختیار گذاشته است تا بتوانند با ورود اطلاعات، رزومه مورد نیاز خود را به کمک ابزارهای سایت به رایگان طراحی و تولید کنند.
ساختار پیشنهادی برای رزومه خوب
خیلی ها سوال می کنند که نمونه یک رزومه عالی را بدهید تا به عنوان الگو استفاده شود. اما در واقع چنین نسخه ای را نمی شود برای همه پیچید. چرا که هر روزمه بر اساس قابلیت های هر فرد و موضوعی که قصد اپلای دارد، متفاوت هست. اما، کلیاتی باید علاوه بر موضوعاتی که در بالا و ادامه مبحث به آن اشاره کردیم، در رزومه لحاظ شود. همیشه در سمت چپ و بالای رزومه، نام و آدرس و پست الکترونیک خود را درج کنید. حتما هم قید کنید که آقا هستید یا خانم. هم چنین، هر کس به مقتضای سلیقه و هدفی که از نگارش رزومه دارد ، شیوه خاصی را بر می گزیند . اما به طور کلی اصول و سرفصل بندی عمومی رزومه ها بر اساس ۸ مورد زیر مطلوب هست:
1. جزئیات شخصی(Personal Details)
اغلب رزومه ها با این بخش آغاز می شوند . آن چه می بایست در این بخش ذکر شود شامل نام ، آدرس ، شماره تلفن ، آدرس پست الکترونیک و تاریخ تولد است.
2. پروفایل شخصی(Personal Profile)
وارد کردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است و ضروری محسوب نمی شود . آن چه در پروفایل به نگارش در می آید ، تصویری کلی و گویا از شما است که به طور جزئی تر در سایر بخش های رزومه ذکر می شود.
3. تحصیلات و توانایی های علمی(Education and Qualifications)
این بخش شامل تمام سوابق تحصیلی و علمی شما ، از دیپلم دبیرستان و نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرک تحصیلی ، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی خواهد بود. به یاد داشته باشید که حتماً ذکر کنید در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره ای هستید . سایر دوره های علمی – کابردی که در کنار تحصیل آکادمیک گذرانده اید را هم حتما بنویسید.
4. سوابق شغلی (Skills and Work Experiences)
در این بخش باید کل سوابق شغلی شما ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذکر نام و تلفن یا آدرس محل کار ، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود. همه چیز باید خلاصه باشد.
5. انتشارات و مقالات(Publications)
فهرست کتب و مقالاتی که منتشر کرده و یا در کنفرانس ها ارائه نموده اید به اضافه زمان انتشار را در این بخش بیاورید. اگر خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه نمایید بهتر است. البته رزومه تحصیلی بهتر است چنین موردی داشته باشد اما رزومه شغلی، این که شما n تعداد مقاله و کتاب درباره فلان موضوع منتشر کردید، خیلی تاثیر خاصی ندارد. مواظب هم باشید که over qualify ‌نشوید.
6. سایر اطلاعات(Additional Information)
نگارش این قسمت ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیحی جانبی روی سوابق تحصیلی و شغلی خود بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید. معمولا در رزومه های تخصصی، چنین موضوعی مرسوم نیست و حتی در cover letterهم ذکر نمی شود.
7. علائق(Interests)
فهرستی از علائق خود در زمینه های فوق برنامه مثل ورزش یا هنر را در این بخش بنویسید و احیاناً اگر سوابق حرفه ای در این زمینه ها دارید حتما ذکر کنید. همان طور که در ۲۵ نکته ادامه متذکر خواهیم شد، شرح علایق شما، می تواند نکته مثبتی در ذهن مخاطب باشد.
8. معرف ها (References)
نام، رتبه، درجه تحصیلی، آدرس یا تلفن و کلاً اطلاعات مربوط به معرفین خود ( که معمولا اساتید شما هستند ) را در این بخش بیاورید . این معرف ها می بایست همان معرفینی باشند که توصیه نامه های شما را تکمیل نموده اند. اگر خواننده رزومه به معرف شما زنگ زد، معرف باید پاسخ گو بوده و شما را به خوبی بشناسد و از اطلاعات شما دفاع کند.

 

۲۵ نکته در نگارش رزومه خوب

نکاتی که در ادامه می آید، تجارب خوبی برای نوشتن یک رزومه ارزنده هست و مطالبی که باید در آن رعایت کنید تا این رزومه، کاربردی و موثر باشد. این ها فقط یک راهنما هست و رعایت یا عدم رعایت آن، تضمینی برای قبولی یا ردی در قبولی شما ندارد.
1. موضوع نخست این هست که شما نباید انتظار داشته باشید که مسئول بررسی رزومه های تحصیلی در دانشگاهی که apply کردید، به مسائل ریز درباره حرفه و تخصص شما علاقمند باشد و خواهان بررسی آن ها باشد. مسائل ریز و جزیی را نباید در رزومه ای که باید ۱ یا ۲ صفحه باشد قید کنید. مثلا اهمیتی ندارد که شما در مقطع ایکس، چه دروسی را گذرانده اید و معدل نهایی شما مهم هست و نه معدل چند کورس خاص!
2. فردی که رزومه های تحصیلی دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه ها را بررسی می کند، داور نشریات peer-review نیست که بخواهد ریز به ریز، جزییات را با واقعیت منطبق کند. وی می خواهد درک جامعی از قابلیت شما و بررسی نزدیکی وضعیت حال شما به آن چه قصد دنبال کردن دارید، داشته باشد و نه بیشتر! به این موضوع توجه کنید و کلی گویی کنید.
3. هر چیزی که در رزومه به آن اشاره می کنید باید مستند و مستدل باشد. یعنی بتوانید در صورت درخواست دانشگاه یا کارفرما، رفرنس مربوطه را در اختیارش قرار بدهید. در صورتی که اطلاعات غلط یا fakeبدهید، در هر مقطعی از کار یا تحصیل که باشید، از ادامه کار شما جلوگیری خواهد شد. ریسک نکنید
4. به نظر می رسد نخستین مدرکی که برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور اهمیت دارد، رزومه خوب هست. چرا که بعد از مدارک آزمون زبان مانند آیلتس و GRE، مهم ترین مدرکی که دانشگاه به آن مراجعه می کنند، همین روزمه می باشد. پس باید به این مدرک خوب توجه کنید چون اگر رزومه شما رد بشود، نگاه کردن به مدارک دیگر معمولا بی فایده هست
5. مساله دیگری که باید در روزمه توجه کنید، کلی گویی و خلاصه گویی هست. مثلا اگر شما یک دوره تخصصی در زمینه روان شناسی بالینی را در فلان کشور گذرانده اید و تحقیقی صورت دادید، لزومی ندارد جزییات کامل این کار را در روزمه منعکس کنید. تنها ذکر نام و مکان و کشوری که دوره را گذرانده اید و ارائه عنوان دوره و مدت و نتیچه کسب شده کفایت می کند. هیچ وقت رزومه خود را با یک مقاله علمی یا انشاء دبیرستان اشتباه نگیرید.
6. روزمه موفق روزمه ای است که اگر در اختیار فردی که اصلا شما را نمی شناسد قرار بگیرد، بتواند با زبان ساده و نثر شیوای رزومه، درک درست و واضحی از قابلیت های فردی، علمی و تجربی شما ظرف چند دقیقه کسب کند. بنابراین هیچ استاندارد و روش خاصی برای نوشتن و تولید رزومه وجود ندارد. تلاش کنید رزومه انگلیسی خود را در نهایت، در اختیار یک متخصص زبان قرار داده تا از نظر جمله بندی ویرایش کند.
7. به این موضوع توجه کنید که رزومه خوب را از تعداد صفحات آن و نگارش ادبی آن تشخیص نمی دهند. رزومه خوب را رزومه ای می توان تعریف کرد که بتواند منعکس کننده حقیقت ها و واقعیت های علمی و فردی شما در ۱ تا ۳ صفحه A۴ باشد و آینه تمام نمای ظرفیت های مختلف داوطلب برای دوره /رشته /شغل تقاضا شده بطور خلاصه باشد. حتی الامکان رزومه خود را خود تهیه کرده و از پرداخت هزینه های گزاف به موسسات سودجو که در این حوزه بسیار هستند، خودداری کنید.
8. همانند هر مقاله یا نوشته دیگر، رزومه خود را همواره در اختیار افرادی که NATIVE انگلیسی هستند و تخصص در رزومه نویسی دارند قرار دهید تا ملاحظه کرده و به شما REVIEW بدهند. این مرور ها، سبب می شود تا رزومه شماREVISION بخورد و این بازنگری ها، در نهایت FINAL REVISION را سبب شود و رزومه را آماده انتشار کند. پس استفاده از تجربه افرادی که موفق به اخذ بورسیه های عالی، پذیرش های تحصیلی و استخدام های شغلی در دانشگاه ها و شرکت های طراز اول دنیا شده اند، بهترین راهکار برای ارزشیابی و تصحیح رزومه شما هستند. همواره رزومه خود را به دانشجویان و اساتید مختلفی برای تصحیح و نظر دهی ارائه کنید و به رزومه به عنوان ویترین قابلیت های خود توجه ویژه ای داشته باشید. چون روزمه باید به زبان انگلیسی نوشته شود، استفاده از یک متخصص زبان انگلیسی یا مترجم رسمی برای بررسی نکات گرامری و ادبی رزومه شما خالی از لطف نیست.
9. خودداری از اغراق نویسی، مساله مهمی هست که در رزومه باید به آن توجه داشت. همواره برای هر کلمه یا جمله ای که در رزومه بیان کرده اید، سند مستدلی به رزومه خود ضمیمه کنید تا در صورتی که خواننده رزومه از شما رفرنس این ادعا را خواست، بتواند آن سند را مشاهده کند. مثلا ادعای تسلط بر تراشکاری با CNCیا تحصیل در فلان مرکز تخصصی در فلان کشور، مانند تسلط بر Photoshop نیست که شما بخواهید بدون ارائه سند و مدرک، ان را در رزومه خود بگنجانید.
10. رزومه باید RELIABLE و VALIDATE باشد چرا که غربی ها معتقدند : There is no validity without reliability
11. ادبیات نوشتاری در رزومه اهمیت دارد. غلط املایی اصلا نباید در رزومه باشد. رزومه ای که با ادبیات نوشتاری undergraduate نوشته شده باشد، تاثیر خوبی در ذهن خواننده رزومه نمی کند. چرا که اگر متن نگارشی رزومه شما ضعیف و حاوی اشکالات گرامری و زبانی باشد و هدف خاصی در رزومه دنبال نشده باشد، خواننده که معمولا فردی با تجربه یا دانشگاهی هست، به آماتور بودن شما و سابقه کم شما در اپلای کردن برای رشته /شغل مورد نظر پی خواهد برد و این ذهنیت بر روی ارزشیابی نهایی شما می تواند تاثیر منفی بگذارد. همانند TASK۱ بخش نوشتاری آیلتس که بر روی ذهنیت ممتحن آیلتس جهت بررسی TASK۲ شما تاثیر گذار خواهد بود. همواره سعی کنید تا مخاطب رزومه شما، متوجه شود که با "یک حرفه ای" طرف هست نه " یک تازه کار".
12. روزمه همان طور که قبلا گفتیم، بر اساس موضوع کاری یا تحصیلی که برای آن apply می کنید باید متفاوت باشد. رزومه، هدف محور هست. به عنوان مثال، اگر شما برای پذیرش دانشگاهی رزومه می نویسید، این رزومه قطعا با رزومهای که برای تصدی یک شغل در کارخانه نوشته می شود، تفاوت خواهد داشت. در روزمه دانشگاهی، به موضوعات علمی و آکادمیک و تحقیقاتی تمرکز می شود و این مسائل پر رنگ می گردد اما در روزمه شغلی، بر قابلیت های تجربی و سابقه کار عملی تمرکز می شود و توانایی های تحقیقاتی آکادمیک، برجسته نمی شود. تفاوت سبک و ساختار رزومه نویسی برای اهداف مختلف را در نظر داشته باشید. خواندن رزومه افراد موفق و متخصص در دانشگاه ها و شرکت های مختلف جهان که معمولا از طریق پرتال های وب در دسترس می باشند، شما را به درک بهتری در رزومه نویسی تخصصی خواهد رساند.
13. همیشه رزومه خود را به افرادی بدهید که شناخت کافی از شما ندارند. از آن ها بخواهید پس از خواندن رزومه، درباره شما صحبت کنند و درک و نظر آن ها را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که اگر بررسی کننده رزومه شما، فردی بود که فقط ۶۰ ثانیه دوست دارد برای مطالعه رزومه شما وقت اختصاص دهد، می تواند در این محدوده زمانی کم، حداقل ۷۰ درصد حرف شما را متوجه شود یا خیر. نوشتن جمله های بلند و توضیح الواضحات غیر ضروری، در واقع به رد شدن رزومه شما و در نهایت کاهش شانس شما برای پذیرش کمک می کند و فایده دیگری نخواهد داشت. مثلا اگر در بخش معرفی پس زمینه تحصیلی خود، نام رشته و دانشگاه و معدل و عنوان پایان نامه را ذکر کردید، لزومی ندارد که در بخش پروفایل رزومه خود، به این موضوع مجددا اشاره کنید.
14. رزومه بزک شده و طراحی شده نداریم. استفاده از فونت و رنگ های خاص، در رزومه حرفه ای مرسوم نیست.
15. به این موضوع توجه کنید که اگر معتقدید که به نرم افزار اداری یا مهندسی یا طراحی خاصی مسلط هستید، نام دقیق نرم افزار، ورژنی که به ان تسلط دارید و سطح تسلط خود را ذکر کنید و از کلی گویی بپرهیزید. مثلا نگویید تسلط به نرم افزارهای مهندسی مکانیک. بگویید مثلا آشنایی کامل/متوسط/معمولی به Solid Work/PMI یا غیره.
16. رزومه، نامه سیاسی نیست. همه چیز باید شفاف باشد اما مختصر.
17. استفاده از کلید واژه key word های تخصصی مربوط به رشته و تخصص شما در رزومه، نشان دهنده تسلط شما به موضوعی که قصد اپلای دارید هست. از کلید واژه های رشته و تخصص خود برای دوره یا شغلی که قصد درخواست دارید، در روزمه خود استفاده کنید تا مخاطب رزومه شما متوجه شود که به scope کاری خود آشناییت دارید و با یک حرفه ای طرف هست.
18. برای بسیاری از دانشگاه ها و شرکت ها، این مساله اهمیت دارد که در بیان قابلیت های فردی و اجتماعی، خود را فعال، خلاق، علاقمند به نوآوری، حامی محیط زیست و طرفدار موسیقی و هنر و کار تیمی نشان دهید. این موارد به ظاهر ساده، تاثیر زیادی در شکل گیری ذهنیت مخاطب رزومه شما و جمع بندی نهایی وی خواهد داشت. البته اگر در رشته تای چی چوان یا جودو یا نقاشی، فعال هستید و صاحب گواهی و مدرک، بد نیست که این موضوع را در رزومه خود منعکس کنید. حتی اگر برای دکترای هوا فضا اپلای کرده اید یا برای شغل سرپرستی آزمایشگاه شیمی در فلان کشور. هدف مهم نیست، خود را فردی توان افزا و فرصت آفرین نشان دهید.
19. تلاش کنید در رزومه، اعداد و عناوین حرفه ای، سخن بگویند و خلاصه نویسی را فراموش نکنید. عناوین، کفایت می کند. اطلاعات بیش تر، مصاحبه حضوری یا اینترنتی با شما پاسخ گو خواهد بود.
20. گزافه گویی در رزومه، نکته منفی هست. به این مساله توجه کنید و به حوصله مخاطب رزومه که مجبور هست در روز، ده ها رزومه را بررسی کنید.
21. تیتر بندی اصلی و فرعی را در رزومه لحاظ کنید. همواره رزومه شما باید حاوی تیترهای اصلی و عناوین فرعی باشد. این تیترها و عناوین را به بهترین شکل انتخاب کنید تا نظر مخاطب رزومه شما را به خود جلب کند. مثلا برای بخش معرفی تحصیلات، ننویسید Degrees، بنویسید Education و قس علی هذا.
22. رزومه خوب برای درخواست شغلی، باید به این موضوعات توجه کند: ۱- این شخص کیست و کجا زندگی می کند ؟ ۲- چند سال دارد ؟ مرد است یا زن؟ ۳- چه دوره های آکادمیک و غیر آکادمیک را گذرانده است؟ ۴- سابقه کاری وی در چه زمینه هایی و کدام شرکت ها بوده است؟ ۵- آیا فردی با تجربه در حوزه ای که اپلای کرده است می باشد؟ ۶- در چه زمینه های غیر شغلی تبجر دارد؟ ۷- قابلیت های فردی و اجتماعی وی چگونه است؟
23. یک روزمه خوب برای اخذ پذیرش یا بورس تحصیلی باید به این پرسش ها به خوبی پاسخ دهد: ۱- این شخص کیست و کجا زندگی می کند و چند سال دارد؟ ۲- آخرین دوره های دانشگاهی گذرانده شده چیست؟ ۳- عنوان پایان نامه دوره هایی که طی کرده چیست و چه نمره ای اخذ کرده است؟ ۴- سابقه تجربی فرد، مرتبط با رشته ای که خوانده و رشته ایی که متقاضی تحصیل به آن هست می باشد یا خیر؟ ۵- متقاضی از چه توان مندی های علمی و آکادمیک برای تحصیل در رشته مورد نظر برخوردار است؟ ۶- آیا متقاضی سابقه کار تحقیقاتی، تالیفی و حضور در پروژه های پژوهشی را در کارنامه دارد؟ ۷- قابلیت های فردی و اجتماعی متقاضی در زمینه مسئولیت پذیری، خلاقیت، کار تیمی و امثالهم چگونه است؟ ۸- آیا متقاضی، موفقیت های ملی یا بین المللی خاصی داشته است؟ ۹- ایا متقاضی در زمینه ای که درخواست کرده است، سابقه کاری یا تحقیقاتی موفق داشته است؟
24. پاکیزه بودن رزومه، بسیار مهم است. رزومه اي مؤثر است كه متعادل باشد، پاكيزه باشد، سازگار و جذاب و خوشايند باشد، تقسيم بندي شده باشد و عنوانهاي هر بخش هوشمندانه انتخاب شده باشند. رزومه طولانی و حاوی مطالب غیر ضروری، امتیاز خاصی برای شما محسوب نمی شود. هر روزمه برای هر شغل یا حوزه تحصیلی، بهتر است ویرایش و متناسب با نیاز درخواست کننده طراحی شود. بنابراین ویرایش رزومه مادر را همواره در نظر داشته باشید.


25. اگر قصد داشتید اطلاعات تکمیلی درباره رزومه بدهید، این اطلاعات را در cover letter قید کنید تا در نیم صفحه، پیش از خواندن رزومه شما، خواننده درک بهتری ای رزومه ای که قرار است بخواند داشته باشد.
سایت ردیت، یکی از پرتال هایی هست که به شما در نوشتن رزومه می تواند مشاوره بدهد. این راهنمایی ها، توسط کاربران آنلاین انجام می شود. بهنشانیhttps://www.reddit.com/r/resumes مراجعه کنید. شما می توانید رزومه ای که نوشتید را در این پرتال آپلود کنید و سپس منتظر نظر دیگران بر روی این نوشته باشید. البته سایت overleaf نیز انتخاب خوبی می تواند باشد و نمونه های زیادی از رزومه های حرفه ای در آن در اختیار کاربران می باشد. دانلود رزومه های خوب نیز در پرتال اینترنتی رزومه جینیوس نیز در دسترس هست که انتخاب خوبی تصور می شود. در این سایت، روش های نوشتن رزومه خوب و مسائلی که باید رعایت کنید، تدریس شده است. نمونه ها و مثال هایی درباره رزومه نویسی و هم چنین در اختیار داشتن نرم افزار resume builder، در این پرتال در اختیار شما می باشد.