جمعیت کشور 326474013 نفر
سال تحصیلی آگوست/ژانویه
۱۰ دانشگاه برتر ایالات متحده آمریکا
دانشجویان خارجی 819000 نفر
تعداد دانشجویان 21000000 نفر
هزینه زندگی 10000 $ سالانه
usa

ایالات متحده آمریکا

یک کشور جوان با دموکراسی و یک عشق ملی به غذای های سرخ کردنی، ایالات متحده آمریکا صاحب تاریخی عمیق و ویژه است. بسیاری از فیلم ها و برنامه های مورد علاقه ما در این کشور ساخته شده است. علاقه بسیار زیاد مردم این کشور به بیس بال و فوتبال آمریکایی در فرهنگ و زندگی روزمره آنها به خوبی قابل لمس می باشد.

ایالات متحده آمریکا یک کشور بسیار پهناور است که از ایالت های بسیار زیادی تشکیل شده و هر کدام از این ایالت ها فرهنگ و سبک زندگی خاص خودش را دارد. زمانی که از یک سمت این کشور به سمت دیگر آن سفر کنید این تفاوت بسیار زیاد را می توانید به خوبی لمس کنید.

دانشجویان خارجی از تمام نقاط دنیا به دنبال فرصتی برای تحصیل در این کشور پهناور هستند. توریست ها و مسافرانی که به این کشور سفر می کنند همواره به دنبال پاسخ این سوال هستند که آیا مردم ایالات متحده آمریکا در واقعیت نیز، همانند آنچه که در تلویزیون دیده اند؛ مردمی پرشور و پر انرژی هستند؟ (تقلب: هستند). دانشجو بودن در این کشور به معنای تعامل داشتن با دانشگاه های برتر دنیا در زمینه های مختلف علمی ست و این کشور سالانه آماده پذیرش دانشجویانی همانند شما، در رشته های مختلف تحصیلی ست. 

 

زندگی
تحصیل
هزینه ها
شهر های مهم

تنها با یک نگاه به لیست برترین دانشگاه های جهان می توان به راحتی به این نتیجه دست یافت که اکثر دانشگاه های مطرح و شاخص دنیا در این کشور واقع شده است، که از لحاظ کیفیت آموزشی و تحقیقاتی در بالاترین سطح ممکن قرار گرفته اند. اگراز نظر شما، این مساله دلیل کافی ای برای پاسخ به سوال فوق نیست؛ می توانید با یک نگاه ساده به آمار و ارقام موجود متوجه شوید که براساس آمار ارائه شده توسط سازمان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آمریکا، تنها 2613 دانشگاه و موسسه آموزش عالی با دوره های 4 ساله (کارشناسی) وجود دارد که درصد بسیار زیادی از این دانشگاه ها از نظر آموزشی و تحقیقاتی بالاتر از نُرم جهانی قرار گرفته اند که این مساله خود یک رکورد در سطح بین المللی محسوب می شود. 

در ایالات متحده آمریکا تحصیلات تکمیلی در حوزه آموزش عالی به چندین شاخه تقسیم بندی می شود: دانشگاه های تحقیقاتی، کالج های محلی، کالج های هنرهای آزاد (لیبرال) و مدرسه های فنی حرفه ای. تعداد بسیار زیادی از دانشگاه ها و کالج ها در سراسر آمریکا وجود دارند که بر اساس نیاز شما به شما رشته و مقطعی را پیشنهاد کنند. هرچند که اگر به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد هستید؛ دانشگاه های تحقیقاتی و کالج های هنر بهترین گزینه ها برای شما خواهند بود.

مساله ای که در تمامی دانشگاه های آمریکا به طور مشترک دیده می شود اینست که همواره مشتاق جذب دانشجویان خارجی از سرتاسر دنیا هستند. تمامی رشته های تحصیلی در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند و در تمامی دانشگاه ها، گروه ها و موسساتی برای کمک در تمامی امور دانشجویان خارجی وجود دارند و خدماتی را ارائه می دهند. اگرچه زبان اکثر مردم آمریکا انگلیسی می باشد؛ کشور ایالات متحد آمریکا زبان رسمی ای ندارد.

 

در تمام نقاط ایالات متحده آمریکا رشته های تحصیلی مختلف در مقاطع تحصیلی مختلف وجو دارند و شما می توانید در بین هزاران رشته و مقطع، آنچه که مناسب خودتان هست را انتخاب کنید. در این جا لیست تعدادی از شاخص ترین رشته هایی که می توانید برای تحصیل انتخاب کنید، آورده شده است:

• تحصیل در رشته ی بیو تکنولوژی در آمریکا

• تحصیل در رشته ی کارآفرینی در آمریکا

• تحصیل در رشته ی مدیریت سلامت در آمریکا

• تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته MBA

• تحصیل در رشته ی روابط بین الملل در آمریکا

شهرهای بزرگ و شاخص در آمریکا

در هر شهر بزرگ در آمریکا شما می توانید چندین دانشگاه مطرح در سطح بین المللی پیدا کنید و در کنار هزاران دانشجوی آمریکایی و خارجی در رشته مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوید. نگاهی به چند شهر بزرگ  آمریکا داشته باشید تا بتوانید دانشگاه مقصد خود را بهتر و دقیق تر انتخاب کنید:

 تحصیل در شیکاگو

 تحصیل در شهر نیویورک

 تحصیل در لس آنجلس

 تحصیل در بوستون

 تحصیل درسان فرانسیسکو

 تحصیل در آتلانتا

 تحصیل در سیاتل

 تحصیل در تامپا

 تحصیل در میامی

 تحصیل در چارلوت

 تحصیل در مینپولیس

 

 

اطلاعات تکمیلی

چگونه برای یک دانشگاه در آمریکا اپلای کنیم؟

هر دانشگاه در ایالات متحده آمریکا برای جذب دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی خود، سیستم و روند خاص خود را دارد. بنابراین به محض این که دانشگاه مد نظر خود را پیدا کردید، می توانید به وبسایت آن  دانشگاه رفته و مراحل اخذ پذیرش و ارسال مدارک را دنبال کنید.

در این جا برخی از مدارک اولیه مورد نیاز برای اخذ پذیرش آورده شده است:

- اسکن مدرک دیپلم (دبیرستان یا مقطع کارشناسی)

- ریز نمرات (رسمی / غیر رسمی) واحد های گذرانده

- اسکن پاسپورت/شناسنامه

- رزومه تحصیلی

- مدارک مربوط به بورسیه یا کمک هزینه مالی

- توصیه نامه (بین 2 تا 3 عدد)

- پورتفولیو و/یا نمونه کار

راه های مفید برای اطمینان از پذیرفته شدن در دانشگاه های آمریکا

در برخی از دانشگاه های آمریکا، واحد هایی تحت عنوان آمادگی برای مقطع پیش رو برگزار می شود که شما را با آنچه که در آینده با آن مواجه خواهید شد، آشنا می کند. شرکت در این دوره ها برای آمادگی شروع فرایند اپلای بسیار مفید خواهند بود. برخی از این دوره ها به صورت آنلاین و برخی به صورت حضوری برگزار می شود. برای دانشجویان ایرانی بهترین راه استفاده از این دوره ها؛ به صورت آنلاین می باشد.

جهت آشنایی با فرایند اپلای و درک بهتر شرایط مختلف دانشگاه های آمریکای شمالی، می توانید در  کارگاه های یک روزه آشنایی با روند اخذ پذیرش و بورسیه از دانشگاه های آمریکا تیم تخصصی توپگ اپلای، شرکت کرده و تمامی مطالب مورد نیاز خود را برای شروع و ادامه فرایند اپلای بیاموزید. 

در زمان شروع فرایند اپلای و یا حتی سال ها قبل از شروع فرایند شما نیازمند یادگیری زبان انگلیسی هستید. این فرآیند، یعنی یادگیری زبان؛ بسته به سطح دانسته های شما می تواند از 4-5 ماه تا 4-5 سال به طول بیانجامد. جهت تعیین سطح زبان و مشاوره و برنامه ریزی برای یادگیری زبان به صورت خودآموز(self-study) کلیک کنید. 

برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه انگلیسی زبان شما در هنگام آغاز فرآیند اپلای بایستی مدرکی دال بر سطح دانش بالای خود در زبان انگلیسی را ارائه دهید. به عنوان یک دانشجوی ایرانی، مدارک زبانی که امکان اخذ آنها در ایران به راحتی وجود دارد، در زیر آورده شده است:

- تافل (TOEFL)

- آیلتس (IELTS)

این ها تمامی آنچه که شما باید بدانید نیست و برای کامل تر کردن اطلاعات خود در مورد دانشگاه مقصد و مدارک مورد نیاز برای اپلای، بایستی به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید.

 

باز هم همانند هزینه تحصیل در آمریکا، هزینه زندگی در آمریکا بسته به ایالتی ست که در آن زندگی می کنید. البته می توان گفت متوسط هزینه زندگی در آمریکا نسبت به سایر نقاط دنیا مقرون به صرفه تر است. برخی از هزینه های تقریبی در آمریکا در زیر آورده شده است:

 3 وعده غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط : 50 $

 شیر: 86/0 $

 نان: 55/2 $

 هزینه حمل و نقل ماهانه (اتوبوس و مترو): 65 $

 تاکسی: 62/1 $ به ازای هر کیلومتر

 اجاره یک آپارتمان 3 خوابه: 20/1920 $ در ماه (حداکثر)

 کاپوچینو: 91/3 $

 نوشیدنی: 5/4 $ 

 

 تحصیل در شیکاگو

 تحصیل در شهر نیویورک

 تحصیل در لس آنجلس

 تحصیل در بوستون

 تحصیل درسان فرانسیسکو

 تحصیل در آتلانتا

 تحصیل در سیاتل

 تحصیل در تامپا

 تحصیل در میامی

 تحصیل در چارلوت

 تحصیل در مینپولیس