آموزش نحوه نگارش انگیزه نامه (SOP) و توصیه نامه (LOR)

آموزش نحوه نگارش انگیزه نامه (SOP) و توصیه نامه (LOR)

 

 

 انگیزه نامه

انگیزه نامه یا همان Statement of Purpose (SOP) در طول فرایند اپلای تنها نوشته مهمی ست که توسط دفتر پذیرش دانشگاه مقصد بررسی می شود و معمولا حاوی پاسخ سوالاتی از قبیل:

·        من چه کسی هستم؟

·        چه توانایی هایی دارم؟

·        چه هدفی را دنبال می کنم؟

·        چرا این دانشگاه را برای رسیدن به هدفم دنبال می کنم؟

خواهد بود. انگیزه نامه معمولا در یک الی دو صفحه تهیه می شود و در تعیین سرنوشت اپلای بسیار تاثیر گذار است. معمولا بسیاری از دانشگاه ها فرمت خاص خودشان را برای تهیه انگیزه نامه معرفی می کنند و برای تهیه آن باید طبق فرمت آنها نوشته شود. یک انگیزه نامه موثر دارای ویژگی های زیر می باشد:

·        پاسخ تمامی سوالات پرسیده شده در فرمت خاص هر دانشگاه، داده شود.

·        توانایی ها و تجربیات فرد که در صورت پذیرش می تواند به آن دانشگاه اضافه نماید.

·        ارائه یک رابطه علت و معلولی مناسب در مورد هدف و برنامه آینده.

در مورد اهمیت بسیار بالا و ارزش انگیزه نامه همین مطلب کافیست که طبق آمار دانشگاه استنفورد آمریکا، در سال 2016 در مقاطع مختلف، 146 دانشجو صرفا به خاطر داشتن انگیزه نامه قوی در این دانشگاه پذیرفته شده اند.

توصیه نامه

توصیه نامه یا همان Letter of Recommendation (LOR) یکی دیگر از مدارکی ست که در هنگام اپلای بدان نیاز خواهید داشت. توصیه نامه در واقع نوشته ایست که از طرف شخصی درباره توانایی های شما نوشته می شود و در هنگام بررسی مدارک مورد ارزیابی قرار می گیرد. پارامترهای زیادی در میزان تاثیر یک توصیه نامه دخیل هستند. مهمترین آنها شخص مرجع یا فردیست که توصیه نامه شما را آماده می کند. این فرد هر چه از مرتبه علمی بالاتری در رشته شما برخوردار باشد، نوشته و ادعاهای وی در مورد شما ارزشمندتر خواهد بود. این فرد می تواند استاد راهنما و یا یکی از اعضای هیات علمی دانشکده شما باشد.

دانشگاه های سراسر دنیا معمولا به دو روش توصیه نامه ها را از فرد داوطلب تحویل می گیرند. در ابتدا هنگام تکمیل فرم پذیرش دانشگاه مقصد، از شما خواسته می شود که آدرس ایمیل و شماره تماس فرد یا افرادی را برای ارسال لینک توصیه نامه، وارد نمایید. در روش اول یک لینک برای استاد یا فردی که شما ایمیل وی را به عنوان مرجع به دانشگاه مقصد معرفی کرده اید، ارسال می شود. این لینک حاوی یک فرم از قبل طراحی شده می باشد و استاد شما تنها با نمره دهی به عبارات از پیش نوشته شده در آن لینک، توصیه نامه شما را آماده خواهد کرد. در روش دوم، از استاد شما خواسته می شود تا یک نوشته در مورد شما آماده کرده و برای دانشگاه مقصد ارسال نماید. در روش دوم، که بسیار معمول تر نیز می باشد، اغلب اساتید زحمت نوشتن توصیه نامه را به دانشجو واگذار می کنند.

نوشتن توصیه نامه دارای نکات و نازک کاری های بسیاریست که در صورت رعایت آن می توان توصیه نامه ای اغلب قوی تر از خود استاد نگارش نمود و شانس اخذ پذیرش را بالاتر برد.

 

مدرس مهندس سعید عربی
محل برگزاری پس از ثبت نام اطلاع رسانی خواهد شد.
مخاطبان همه رشته ها و مقاطع تحصیلی
هزینه ثبت نام 45000 تومان
زمان برگزاری 1396/12/15
ظرفیت 20 نفر

شرح کلی

 

 

در کارگاه یک روزه (آموزش نحوه نگارش انگیزه نامه (SOP) و توصیه نامه (LOR)) در ابتدا تعاریف کلی و انواع مختلف توصیه نامه و انگیزه نامه شرح داده می شود. سپس در مورد اهمیت بالای آنها با ارائه نمونه هایی از انگیزه نامه و توصیه نامه های موفق، صحبت خواهد شد. در ادامه به اصول و روش های نگارش SOP و LOR خواهیم پرداخت و در نهایت با نگارش یک انگیزه نامه از صفر تا صد اصول گفته شده را به کار خواهیم گرفت. با پایان یافتن کارگاه یک روزه (آموزش نحوه نگارش انگیزه نامه (SOP) و توصیه نامه (LOR)) شما قادر خواهید بود که انگیزه نامه و توصیه نامه خود را به صورت کاملا حرفه ای نگاشته و طبق اصول و روش های گفته شده در این کارگاه آنها را ویرایش نمایید.

 

 

 - تعریف و معرفی انواع مختلف توصیه نامه و انگیزه نامه

- بررسی فرمت های متداول انگیزه نامه چند دانشگاه برتر دنیا

- ارائه قواعد کلی نگارش انگیزه نامه

- ارائه قواعد کلی نگارش توصیه نامه

- نگارش از صفر تا صد یک انگیزه نامه معتبر و استاندارد

- بررسی انگیزه نامه های ضعیف و علل ضعف آنها

- ارائه اصول و قواعد ویرایش توصیه نامه

- ارائه اصول و قواعد ویرایش توصیه نامه

 

 

 

- ثبت نام شما در کارگاه تنها زمانی قطعی خواهد شد که عملیات پرداخت را با موفقیت انجام داده و کد رهگیری و شماره تراکنش دریافت نمایید.

- تنها تا 48 ساعت قبل از ساعت شروع کارگاه می توانید انصراف خود را از شرکت در کارگاه اعلام نمایید، در غیر این صورت هزینه ای به شما مستردد نخواهد شد.

- -ده دقیقه قبل از شروع کارگاه در محل برگزاری حضور داشته باشید.

- تمامی شرایط مربوط به کارگاه اعم از محل برگزاری و یا تغییر ساعت برگزاری از طریق اس ام اس تا 24 ساعت قبل از شروع کارگاه اطلاع داده می شود.

- در صورت اعلام عدم تمایل از جانب شما در بازه 48 ساعت مانده به شروع کارگاه می توانید در تاریخ بعدی کارگاه مشابه شرکت کنید، در غیر این صورت هزینه ای به شما مستردد نخواهد شد.

 

 

 

- فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران

- پذیرش  بدون کنکور (از طریق استعداد های درخشان) در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

- فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی – جداسازی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران

- 3 سال سابقه در خصوص فرایند اپلای و اخذ بورسیه

- مسلط به زبان انگلیسی (آیلتس 7.5)

- 5 سال سابقه تدریس زبان انگلیسی در سطوح مختلف

- پذیرفته شده در دانشگاه های Leeds انگلستان، KTH سوئد وLamar آمریکا در سال 2017

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق تلگرام (@tupeg_support) و یا با شماره تماس 09125793826 تماس حاصل فرمایید. 

 

برگزار شده